״האלכמאי״ ביקורת על הספר- מאת דור ורד 

האלכמאי זה רומן משנת 1988 מאת הסופר הברזיליאי פרולו קואלו. הרומן במקור נכתב בפורטוגזית, והפך לרב מכר בינלאומי. הביקורת הזאת מאת אנליסט הספרים דור ורד תחקור את מה, שהפך את הרומן לכל כך מיוחד. 

האלכימאי הוא משל רוחני שנכתב על ידי הסופר הברזילאי פאולו קואלו. הוא הופיע לראשונה בפורטוגזית ותורגם ל -67 שפות. למרות זאת, הרומן הוא ספר עזרה עצמית והוא יותר קריאה מוטיבציונית מאשר יצירה ספרותית. אבל זה עדיין מושך את תשומת הלב של הקוראים. זהו אחד הספרים הבודדים שהגיעו לרמת ההצלחה הזו.

האלכימאי משלב רוחניות עם פנטזיה כדי ליצור ספר בלתי נשכח. הספר עוקב אחר סנטיאגו, ילד רועים באנדלוסיה, במסעו אחר אוצר. מסעו מתחיל ברמה החומרית, עובר לתחום הרוחני ומגיע לשיאו במצב של תודעה טהורה. בסופו של דבר סנטיאגו לומד להשתמש בכלים אלה להכנת שיקוי קסום, אותו הוא מוכר לאחר מכן לאדם מסתורי בשם האלכימאי. 

סיפור הרומן משקף את חוויות חייו של קואלו עצמו. כמו סנטיאגו, קואלו סבל מדחייה ונסיגות כאדם צעיר. עם זאת, הוא התמיד ובסופו של דבר השיג הצלחה ספרותית. וזה כל כך שווה את זה. ואם את/ה שוקל/ת לכתוב רומן משלך, אל תחמיץ/צי את ההזדמנות ללמוד לעולם. 

הסיפור

סיפורו של האלכימאי הוא רומן פנטסטי העוקב אחר רועה צעיר בשם סנטיאגו. הוא עוקב אחר חלום ומגלה אוצר מסתורי. הוא גם מוצא אהבה. סנטיאגו היה בדרכו לטאריפה לפגוש בחורה כשראה כנסייה נטושה על הכביש. הוא עצר להביט סביבו ומצא מקום בו יוכל להחזיק את העזים והכבשים שלט. אחר הצהריים הוא טיפס על עץ השקמה וישן מתחת לעץ. 

בעוד שהסיפור יכול להיות רומנטי, הנושאים הבסיסיים אינם ורודים כפי שאפשר לחשוב. בעוד שלאלכימאים יש כישרון ליצירת קסם וזהב, יש להם עניין מועט בעושר הארצי שהם יכולים לקבל. הסיפור הוא על רדיפה בעקבות החלומות שלך, והשגת המטרות שלך למרות הכישלונות. אמנם אלה עשויים להיראות בלתי אפשריים במבט ראשון, אך העבודה שווה את ההקרבות.

לאחר הכנת השיקוי לסנטיאגו כדי להפוך את האגדה האישית שלו, הוא מחליט לחזור למדבר ולמצוא את הזהב האגדי. הוא אומר לילד לפקוח עין על כל סימני חיים. למחרת, החלום של הילד הוביל אותו אל הפירמידות. למרות חוסר שביעות רצונו ממצבו, הוא נשבע לחזור לפאטימה ולקבל את האגדה האישית שלו.

מסעו של סנטיאגו למקדש נבנה לאורך מבנה העלייה לרגל המסורתי. מעניין לציין כי לעליה לרגל שורשים בדתות הגדולות. מוסלמים עולים לרגל למכה לפחות פעם אחת בחייהם, בעוד ההינדים נוסעים לבנארס בהודו. בבודהיזם יש מספר אתרי עלייה לרגל קדושים, כולל עץ הבודהי, שהוא מקום פופולרי להתפלל בו. האלכימאי אינו יוצא מן הכלל.

מטאפורות 

הספר האלכימאי הוא קריאה מהירה וזורמת על פי אנליסט הספרים דור ורד. עם הנושאים הפילוסופיים והדמיון לסיפורי עם, זהו סיפור של הרפתקאות ומציאת מטרתו של אדם בחיים. פאולו קואלו הוא סופר מצוין והוא הופך מילים נפוצות לנושאים פילוסופיים. לקח לו שבועיים לכתוב את הרומן הזה. למרות סיפור העלילה הפשוט שלו, האלכימאי הוא הספר האידיאלי לתת לך תובנה לגבי משמעות החיים.

מסעו של סנטיאגו אחר האוצר הנסתר לוקח אותו מעבר לגבולות המדינה. הוא פוגש אנשים רמאים ואצילים לאורך הדרך. לאורך מסעו הוא לומד את החשיבות של עבודה קשה, התמדה וענווה. הוא גם מפתח תחושה עמוקה יותר של כבוד וענווה. האינטראקציות שלו עם סוחר הקריסטל הן מטאפורות נוגעות ללב וחזקות לכל החיים. זהו ספר שיכול לעורר את הקוראים וללמד אותם כיצד להפוך לבני אדם טובים יותר.

אנליסט הספרים דור ורד מציע, שהחלומות הם מטאפורות עוצמתיות המעצבות את חיינו. הם מביאים רצונות שמעצבים את גורלנו. הם גם ההזדמנות שלנו לשנות את גורלנו. סנטיאגו הוא רועה צעיר שיש לו חלום חוזר למצוא אוצר במצרים. הסיפור בוחן את רעיון הגורל ואת משמעות החיים. סנטיאגו לומד לאמץ את חלומותיו ולהפוך אותם לאמיתיים. זהו אחד המרכיבים העיקריים להבנת אופיו.

דמויות

הספר" האלכימאי " מאת פאולו קואלו הוא רב מכר בינלאומי שמכר יותר ממיליון עותקים ברחבי העולם. הרומן עוקב אחר הרפתקאותיו של רועה צעיר, סנטיאגו, במסע למצוא אגדה שהוא קבר עמוק בתוכו. סנטיאגו נתקל בדמויות ומכשולים רבים בדרך, ולומד מכל חוויה שיש לו. סיפור זה של התפתחות אישית הוא לא רק מרגש, אלא גם מלמד את הקוראים לסמוך על ליבם ולהתמקד המטרה שלהם.

האלכימאי מתחיל במסעו של סנטיאגו למצוא את האגדה האישית שלו, אוצר אגדי שאבד עם הזמן. כאשר סנטיאגו נוסע ממקום למקום בחיפוש אחר האוצר הזה, הוא מסוגל למצוא שפע של זהב שעולה בהרבה על כל מה שהוא יכול היה לדמיין אי פעם. לאורך הדרך, סנטיאגו יחווה חברויות, אהבה, וקשיים, וילמד כי המסע עצמו הוא פרס גדול יותר ממה שהוא אי פעם יכול היה לחלום. בסוף המסע שלו, סנטיאגו הפך למאושר ומרוצה יותר ממה שהיה לפני המסע שלו. 

ביקרות כללית מאת אנליסט הספרים דור ורד

כאשר אנו מדברים על מסע בזמן,יש  מספר דברים  משעשעים יותר מאשר האלכימאי. סיפור זה מתרחש בימי הביניים, אך עם הרבה הומור. הדמויות מגוונות, עזות ורמאיות. לפי אנליסט הספר דור ורד, הסיפור עצמו מרגש, מלא מסתורין, ומציע מגוון רחב של אפשרויות לשחקנים. אם אתם מחפשים הרפתקה חדשה של נסיעה בזמן, האלכימאי הוא בחירה מצוינת. עם זאת, הסיפור מעט קצר מכדי להפוך אותו לרכישה משתלמת.